Antalya Kadın Doğum

Karakoçan Neresi Kızların Gür Gelir Sesi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Hürriyet Gazetesi Köşe yazarlarından Ferai TINÇ köşesinden böyle seslendi.

Madem dünya kadınlar günü, bugün size bir umut, bir iyimserlik ve dayanışma hikayesi anlatacağım.

İyi bir gazeteci, cesur bir kadının, "paranız varsa okursunuz, yoksa gidip evlenin" denen kız çocukları için verdiği mücadelenin hikayesi bu.

Elazığ'ın Karakoçan İlçesi'nde 28 kız öğrenci, kaldıkları yurttan dört kilometre uzaklıktaki okullarına gitmek üzere servis aracı istemek için ilçe milli eğitim müdürüne başvurmuşlar ve yukarıdaki cevabı almışlardı.

"Paranız varsa okursunuz, yoksa?"

Karakoçan Haber Gazetesi'nin yazı işleri müdürü Nursel Şengezer olayı haber yaptı. Karakoçan'da olanlar, o çağdışı zihniyet, Elazığ sınırlarını aştı, yayıldı.

Bu tavra değil, olayı haberleştirip duyurduğu için Nursel Şengezer'e dava açıldı.

 

Kaymakam'ın "Bunların 12'sı zaten alevi onların devlete bakış açısını biliyorsunuz" dediğini de öğrenince, onu da haber yaptı Nursel Şengezer.

Davalar davaları izledi,kimi zaman destek geldi, kimi zaman yalnız kaldı Nursel ama kızların eğitim hakkı için müzadeleden vazgeçmedi.

Sonunda başardı, ilçe emniyet müdürü değişti, kaymakam değişti. Bu yıl köylerden gelen kızların sayısı 32'ye ulaştı.

Şubat tatilinde yeni kaymakam ve yeni ilçe emniyet müdürü başarılı olan kız öğrencilere ödül dağıttılar.

Op.Dr. Abdulaziz Akkaya

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Abdulaziz Akkaya,  Elazığ  ili Karakoçan ilçesi  Demirtaş Köyünde 19 Ocak 1955 tarihinde doğdu.


İlk öğretimini  doğduğu Demirtaş Köyü İlkokulunda tamamlayan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, orta öğretimini köyünün bağlı olduğu Karakoçan İlçesi Ortaokulunda, lise öğrenimini  ise Elazığ Atatürk Lisesinde tamamladı.


Ailesinin yurtdışında bulunmasından dolayı  lise öğrenimini tamamladıktan sonra  Almanya'ya giden Op.Dr.Abdulaziz Akkaya  ilk olarak Goethe Enstitüsünde dil eğitimi aldı.   Almanya’da 2 dönem makine mühendisliği eğitimi alan Op. Dr. Abdulaziz Akkaya memleket özlemi  ile üniversite sınavlarına girdi. Girdiği üniversite sınavında Diyarbakır  Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.  1979 - 1980 yıllarında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini’nden  mezun olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, ilk olarak Diyarbakır SSK Hastanesinde dokuz ay görev yaptı.  Dicle Üniversitesi  Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası sınavını kazanan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya  1981 - 1985 yıllarında ihtisasını başarıyla tamamladı.


Op.Dr.Abdulaziz Akkaya,  ihtisas sonrası çektiği kura sonucu Isparta Senirkent Devlet Hastanesine  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak tayine dildi.. Yedi  ay  Isparta Senirkent  Devlet Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve  başhekim olarak görev yaptı. Ardından 1986 yılında Isparta Doğumevine tayin oldu. Isparta'da ki görevi sırasında 4 yıl Isparta Burdur Tabip Odası Başkanlığı yaptı.


 1991 yılında Antalya Devlet Hastanesi’ne tayin olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya , sonradan Eğitim ve Araştırma Hastanesi olan Antalya Devlet Hastanesi’nde 3 yıl başhekim yardımcısı olarak görev yaptı.


Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden 2011 yılında emekli olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya , halen kendisine ait Akkaya Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Geliştirme Kliniğinde hastalarına Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı  olarak hizmet vermektedir.


Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasını yaparken 1982 yılında  Diyarbakır Üniversitesi Eğitim Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Fecir hanımla evlenen Op.Dr.Abdulaziz Akkaya’nın isimleri Fırat ve Melis olan iki çocuğu var.

Op.Dr.Abdulaziz Akkaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Antalya Akkaya Jinekoloji Kliniği

Antalya Kadın Doğum, Antalya Kürtaj, Antalya Kızlık Zarı Dikimi, Antalya Vajina Estetiği, Antalya Gebelik Takibi, Antalya Doğum, Antalya Sezaryen, Vajina Estetiği ,Genital Siğiller, HPV Enfeksiyonu, Vajinusmus, Kısırlık, Tüp Bebek...


Bu kategoriden diğerleri: « İnsanlık Dersi