Antalya Kadın Doğum

Menopoz

Menopoz kadınlarda yeni bir hayatın başlangıcıdır. Bazı kadınlar için menopoz

yaşlanmanın ve tükenişin işaretidir. Oysa çağımız bunu kabul etmiyor.Hekim, hastasını pozitif bir bakışla izlemelidir.

Menopoz deyince kadınlarımızın akıllarına adetten kesilme, fonksiyonel değişiklikler ve doğurmayeteneğinin kaybolması geliyor. Bütün kadınlar ostrojen eksikliğine bağlı semptomlar gösterir. Bazı kadınlarımız ise disfoksiyonel kanamalarda ostrojen fazlalığı bile sergiler. Kanamanın organik nedenleri araştırılmalıdır. Gerekirse parça alınıp patolojiye gönderilmeli. Kanama odağı tespit edilmeli, gerekirse hasta hastaneye yatmalı, patoloji sonucuna göre tedavi şekli belirlenmelidir.

Stresten uzak durun

Menopozda sıklıkla rastlanan ateş basması, ostrojen azlığından dolayı düşürülmektedir. Geceleri ve stresli hallerde daha çok görülür. Bu durum kadınların yüzde 50'sinde görülür. Yüzde 20'sinde beş yıl veya daha fazla sürmekte, hepsi de ostrojen azlığına bağlıdır.

Kadınlar, erkeklere nazaran kardıyovasküler hastalıklardan korunmuşlardır. Yalnız kadınlarımız düzenli olarak doktora görünmeliler. Türk toplumu olarak kapalıyız, rahatsızlıklardan kurtulmak için bunu asmalıyız.

Menopozlu hanımlarda psikolojik rahatsızlıklar ve ani durum değişiklikleri gözlenebilir. Bu tür insanların düzenli bir yaşantıya ve morale ihtiyaçları vardır.

Bu konuda yakınlarının da desteklerine ihtiyaç duyarlar. Ancak unutmamalılar ki menopozla cinselliğin bir ilgisi yoktur. Menopoz dönemine giren kadınların çok sınırlı asabı oldukları gözlenir.

Bu dönemde kadınlar menopoz hakkında yeterince bilgilendirilip, psikolojik bunalımı aşmaları için yardımcı olunmalıdır.

Günümüzde teknoloji ve tıp o kadar ilerledi ki artık kadınların menopoz korkusu ortadan kaldırıldı. Tedavi yöntemleriyle kadınların menopoz dönenime girmeleri uzatılabilir.

Kontrollere gidin

Kadınların hiç çekinmeden mutlaka bir doktor kontrolünde olmaları kendileri için son derece yararlıdır.

Menopoz dönemindeki rahatsızlıkların en aza indirilmesi ve psikolojik hallerinin daha iyi olması için kadınlara psikologları öneriyoruz.

Kadınların menopoz dönemine girmesi başlangıcında eş ve dostlarının sıkı bir dostluğuna ihtiyacı vardır.

Op.Dr. Abdulaziz Akkaya

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Abdulaziz Akkaya,  Elazığ  ili Karakoçan ilçesi  Demirtaş Köyünde 19 Ocak 1955 tarihinde doğdu.


İlk öğretimini  doğduğu Demirtaş Köyü İlkokulunda tamamlayan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, orta öğretimini köyünün bağlı olduğu Karakoçan İlçesi Ortaokulunda, lise öğrenimini  ise Elazığ Atatürk Lisesinde tamamladı.


Ailesinin yurtdışında bulunmasından dolayı  lise öğrenimini tamamladıktan sonra  Almanya'ya giden Op.Dr.Abdulaziz Akkaya  ilk olarak Goethe Enstitüsünde dil eğitimi aldı.   Almanya’da 2 dönem makine mühendisliği eğitimi alan Op. Dr. Abdulaziz Akkaya memleket özlemi  ile üniversite sınavlarına girdi. Girdiği üniversite sınavında Diyarbakır  Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.  1979 - 1980 yıllarında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini’nden  mezun olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, ilk olarak Diyarbakır SSK Hastanesinde dokuz ay görev yaptı.  Dicle Üniversitesi  Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası sınavını kazanan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya  1981 - 1985 yıllarında ihtisasını başarıyla tamamladı.


Op.Dr.Abdulaziz Akkaya,  ihtisas sonrası çektiği kura sonucu Isparta Senirkent Devlet Hastanesine  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak tayine dildi.. Yedi  ay  Isparta Senirkent  Devlet Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve  başhekim olarak görev yaptı. Ardından 1986 yılında Isparta Doğumevine tayin oldu. Isparta'da ki görevi sırasında 4 yıl Isparta Burdur Tabip Odası Başkanlığı yaptı.


 1991 yılında Antalya Devlet Hastanesi’ne tayin olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya , sonradan Eğitim ve Araştırma Hastanesi olan Antalya Devlet Hastanesi’nde 3 yıl başhekim yardımcısı olarak görev yaptı.


Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden 2011 yılında emekli olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya , halen kendisine ait Akkaya Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Geliştirme Kliniğinde hastalarına Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı  olarak hizmet vermektedir.


Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasını yaparken 1982 yılında  Diyarbakır Üniversitesi Eğitim Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Fecir hanımla evlenen Op.Dr.Abdulaziz Akkaya’nın isimleri Fırat ve Melis olan iki çocuğu var.

Op.Dr.Abdulaziz Akkaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Antalya Akkaya Jinekoloji Kliniği

Antalya Kadın Doğum, Antalya Kürtaj, Antalya Kızlık Zarı Dikimi, Antalya Vajina Estetiği, Antalya Gebelik Takibi, Antalya Doğum, Antalya Sezaryen, Vajina Estetiği ,Genital Siğiller, HPV Enfeksiyonu, Vajinusmus, Kısırlık, Tüp Bebek...