Antalya Kadın Doğum

Sigara ve gebelik

Günde bir paket sigara içenlerde içmeyenlere oranla yüzde 10 daha fazla ölüm riski ve fetilite

azlığı mevcuttur. Sigara kullanmayanlarda perinotoal mercalite (Doğum sırasında ölüm) 1000'de 23,5 bir paket sigara içenlerde 28,2 daha çok içenlerde 31,8 bulunmuştur. Sigara içen gebelerin çocuklarında konjenital kalp hastalıkları daha fazla görülür.

Sigara içimiyle plasenta previa, abrubtio plasenta EMR daha sık görülür. Erken doğum sigara içmeyenlerde yüzde 0,5 içenlerde yüzde 1,2 bulunmuştur. Yeni araştırmalarda ortalama doğum ağırlığı sigara içenlerde 150 - 440 gram daha azdır. Ağır sigara tiryakilerinde gebelik ayına göre küçük çocuk oranı üç kat fazladır.

Sigarayı ilk aylarda erken bırakan gebelerin çocuklarının normal doğdukları saptanmıştır. Sigara içenlerde plasenta daha ince kalsifakasyon odakları daha yaygın olarak bulunmuştur. Bu olayın hipoksiye bağlı bir adaptasyon reaksiyonu olduğu söylenmiştir.

Zararları çok büyük

Gebeliğinde günde 10 sigaradan fazla içen annelerden doğan çocukların boylarının akranlarına göre 1,5 cm kısa kaldığı, okuma ve matematikte yaşıtlarından geri kaldığı gözlenmiştir. Sigaranın anne iştahını azalttığı, annenin gebelikte daha az kılo aldığı ve çocuğunda aynı oranda geri kaldığı, çocuğun beslenmesini sigaranın doğrudan etkilediği bulunmuştur. Sigara içen kadınların kanındaki nikotin plasentaya hızla geçer, anneden fetuşa daha ince, kalsifakasyon odakları daha yaygın olarak bulunmuştur. Bu olayın hipoksiye bağlı bir adaptasyon reaksiyonu olduğu söylenmiştir. Zararlan çok büyük aktif aminoid transferi yavaş ve fetüsün kilo alışı zorlaşır. Sonuç; Gebelerin çocuklarının sağlıklı gelişmesi, ileride entellektüel performansları için sigaranın zararları anlatılmalı, en azından doğuma kadar terk etmeleri üzerinde ısrarla durulmalıdır. Anne sağlığı açısından düşük, şu kesesinin erken açılması ve düşüğe bağlı sebepler; çocuk sağlığı açısından, yeni doğan ölümleri, erken doğumlar, düşük kilo, günde 10 sigaradan fazla içenlerin çocuklarında mental gerilik okumada 4 ay, matematik performansta 5 ay geri kalma olayına rastlanır. Ayrıca bir santim boy kısalığı gibi olumsuz etkiler de anne adaylarına anlatılmalıdır.

Op.Dr. Abdulaziz Akkaya

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Abdulaziz Akkaya,  Elazığ  ili Karakoçan ilçesi  Demirtaş Köyünde 19 Ocak 1955 tarihinde doğdu.


İlk öğretimini  doğduğu Demirtaş Köyü İlkokulunda tamamlayan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, orta öğretimini köyünün bağlı olduğu Karakoçan İlçesi Ortaokulunda, lise öğrenimini  ise Elazığ Atatürk Lisesinde tamamladı.


Ailesinin yurtdışında bulunmasından dolayı  lise öğrenimini tamamladıktan sonra  Almanya'ya giden Op.Dr.Abdulaziz Akkaya  ilk olarak Goethe Enstitüsünde dil eğitimi aldı.   Almanya’da 2 dönem makine mühendisliği eğitimi alan Op. Dr. Abdulaziz Akkaya memleket özlemi  ile üniversite sınavlarına girdi. Girdiği üniversite sınavında Diyarbakır  Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.  1979 - 1980 yıllarında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini’nden  mezun olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, ilk olarak Diyarbakır SSK Hastanesinde dokuz ay görev yaptı.  Dicle Üniversitesi  Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası sınavını kazanan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya  1981 - 1985 yıllarında ihtisasını başarıyla tamamladı.


Op.Dr.Abdulaziz Akkaya,  ihtisas sonrası çektiği kura sonucu Isparta Senirkent Devlet Hastanesine  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak tayine dildi.. Yedi  ay  Isparta Senirkent  Devlet Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve  başhekim olarak görev yaptı. Ardından 1986 yılında Isparta Doğumevine tayin oldu. Isparta'da ki görevi sırasında 4 yıl Isparta Burdur Tabip Odası Başkanlığı yaptı.


 1991 yılında Antalya Devlet Hastanesi’ne tayin olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya , sonradan Eğitim ve Araştırma Hastanesi olan Antalya Devlet Hastanesi’nde 3 yıl başhekim yardımcısı olarak görev yaptı.


Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden 2011 yılında emekli olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya , halen kendisine ait Akkaya Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Geliştirme Kliniğinde hastalarına Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı  olarak hizmet vermektedir.


Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasını yaparken 1982 yılında  Diyarbakır Üniversitesi Eğitim Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Fecir hanımla evlenen Op.Dr.Abdulaziz Akkaya’nın isimleri Fırat ve Melis olan iki çocuğu var.

Op.Dr.Abdulaziz Akkaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Antalya Akkaya Jinekoloji Kliniği

Antalya Kadın Doğum, Antalya Kürtaj, Antalya Kızlık Zarı Dikimi, Antalya Vajina Estetiği, Antalya Gebelik Takibi, Antalya Doğum, Antalya Sezaryen, Vajina Estetiği ,Genital Siğiller, HPV Enfeksiyonu, Vajinusmus, Kısırlık, Tüp Bebek...


Bu kategoriden diğerleri: Menopoz »