Antalya Kadın Doğum

Gebelikte Birinci Trimester

Gebelikte Birinci Trimester  yani  ilk üç aylık döneminde, anne adayında duygusal dalgalanmalar olabileceğine dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, anne adayındaki oluşabilecek bu duygusal dalgalanmaların başlama nedenin ise hormon seviyeleri ile yakından ilgili olduğunun altını çizdi.

Gebelikte Birinci Trimesterinde anne karnındaki bebeğin ilk 8 hafta için embriyo, daha sonraki dönemde ise fetus olarak adlandırılırdığını belirten Op.Dr.Abdulaziz Akkaya” İlk üç aylık dönemde bebek  boyu 5-6 cm , ağırlığı  ise yaklaşık 18 - 20 gram arasındadır.” dedi.

Gebelikte Birinci Trimesterinde,  anne adayında i sık sık acıkma, uykusuzluk hissi her türlü kokudan rahatsız olma, yorgunluk ve göğüslerde büyüme gözlenebileceğine işaret eden  Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, “İlk üç aylık dönem(birinci timester), anne karnında bebeğin organ gelişiminin başladığı ve tamamlandığı ve anne adayının hamileliğe uyum sağlama sürecidir.” şeklinde konuştu
Bebek ve anne adayında değişiklikler

Op.Dr. Akkaya, anne adayında karın ağrıları, göğüs ucunda karıncalanma ve hassaslaşma, bulantılar, sık sık idrara çıkma belirtileri görülmeye başlanabileceğini söyleyerek “Birinci trimesterde  bebek ve anne adayı değişip gelişmeye başlar.” dedi.

Sigara ve alkol alınmamalı
Bu haftalar sırasında fetus, konjenital anomali olarak da bilinen doğuştan oluşum bozukluklarına yol açabilecek dış etmenler olarak sıralayabileceğimiz ilaç, radyasyon, bazı kimyasal maddeler, çeşitli enfeksiyon hastalıklarına  karşı oldukça duyarlıdır.

Anne adayı bu dönmede kesinlikle kötü olarak tanımladığımız alışkanlıklardan vazgeçmelidir. Örneğin eğer sigara içiyorsa sigarayı bırakmalı, alkol kullanıyorsa alkol almamalıdır.

Daha fazla test yapılıyor
İlk üç aylık dönemde bebekteki ana gelişim göz, burun, kulakta olur. Gövde, kol ve bacaklarla iç organların oluşumu ise yavaş yavaş başlar. Bebek 5 hafta da ultrasonda tespit edilebilir. Susam tohumu büyüklüğünde ve C harfi şeklindedir. Kas ve kemiğinin ilkel yapısıyla göbek kordonu oluşmaya başlar. Ayrıca kan dolaşımı (dk da 100-160 kalp atımı) başlamıştır. Anne ve bebeğin yaşadığı bu değişim ve gelişmeye gebelikte birinci trimester denir.

Gebeliğin ilk üç aylık dönemi diğer iki trimestere göre daha rahat geçen bir dönemdir. Ancak bu ilk üç aylık dönem aynı zamanda gerekli testlerin daha çok  fazla yapıldığı bir dönemdir.

Yeterli ve Dengeli Beslenme Önemli
Yeterli ve dengeli beslenmenin yaşamın her döneminde olduğu gibi gebeliğin ilk üç ayında da oldukça  önemli olduğunu vurgulayan   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, “Anne adayı açısından sağlıklı bir gebelik sürecinin geçirilmesi ve bebeğin de sağlıklı olarak dünyaya gelmesi için düzenli ve dengeli beslenme büyük önem taşır. Anne adaylarının günlük 1850 – 2200 kalori arasında enerji almaları yeterlidir. Günlük enerjinin ise  yaklaşık olarak %15-20'si proteinlerden, %25–30'u yağlardan, %50-55'i de karbonhidratlardan sağlanmalıdır.” şeklinde konuştu.


Op.Dr.Abdulaziz Akkaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Antalya Kadın Doğum, Antalya Kürtaj, Antalya Kızlık Zarı Dikimi, Antalya Vajina Estetiği, Antalya Gebelik Takibi, Antalya Doğum, Antalya Sezaryen, Vajina Estetiği ,Genital Siğiller, HPV Enfeksiyonu, Vajinusmus, Kısırlık, Tüp Bebek...

Op.Dr. Abdulaziz Akkaya

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Abdulaziz Akkaya,  Elazığ  ili Karakoçan ilçesi  Demirtaş Köyünde 19 Ocak 1955 tarihinde doğdu.


İlk öğretimini  doğduğu Demirtaş Köyü İlkokulunda tamamlayan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, orta öğretimini köyünün bağlı olduğu Karakoçan İlçesi Ortaokulunda, lise öğrenimini  ise Elazığ Atatürk Lisesinde tamamladı.


Ailesinin yurtdışında bulunmasından dolayı  lise öğrenimini tamamladıktan sonra  Almanya'ya giden Op.Dr.Abdulaziz Akkaya  ilk olarak Goethe Enstitüsünde dil eğitimi aldı.   Almanya’da 2 dönem makine mühendisliği eğitimi alan Op. Dr. Abdulaziz Akkaya memleket özlemi  ile üniversite sınavlarına girdi. Girdiği üniversite sınavında Diyarbakır  Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.  1979 - 1980 yıllarında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini’nden  mezun olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, ilk olarak Diyarbakır SSK Hastanesinde dokuz ay görev yaptı.  Dicle Üniversitesi  Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası sınavını kazanan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya  1981 - 1985 yıllarında ihtisasını başarıyla tamamladı.


Op.Dr.Abdulaziz Akkaya,  ihtisas sonrası çektiği kura sonucu Isparta Senirkent Devlet Hastanesine  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak tayine dildi.. Yedi  ay  Isparta Senirkent  Devlet Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve  başhekim olarak görev yaptı. Ardından 1986 yılında Isparta Doğumevine tayin oldu. Isparta'da ki görevi sırasında 4 yıl Isparta Burdur Tabip Odası Başkanlığı yaptı.


 1991 yılında Antalya Devlet Hastanesi’ne tayin olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya , sonradan Eğitim ve Araştırma Hastanesi olan Antalya Devlet Hastanesi’nde 3 yıl başhekim yardımcısı olarak görev yaptı.


Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden 2011 yılında emekli olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya , halen kendisine ait Akkaya Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Geliştirme Kliniğinde hastalarına Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı  olarak hizmet vermektedir.


Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasını yaparken 1982 yılında  Diyarbakır Üniversitesi Eğitim Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Fecir hanımla evlenen Op.Dr.Abdulaziz Akkaya’nın isimleri Fırat ve Melis olan iki çocuğu var.

Op.Dr.Abdulaziz Akkaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Antalya Akkaya Jinekoloji Kliniği

Antalya Kadın Doğum, Antalya Kürtaj, Antalya Kızlık Zarı Dikimi, Antalya Vajina Estetiği, Antalya Gebelik Takibi, Antalya Doğum, Antalya Sezaryen, Vajina Estetiği ,Genital Siğiller, HPV Enfeksiyonu, Vajinusmus, Kısırlık, Tüp Bebek...