Antalya Kadın Doğum

Gebelikte İkinci Trimester

Gebeliğin  13.-26. haftaları (dört ile altıncı aylar arasındaki süre) arasındaki dönemin gebelikte  ikinci trimester olarak adlandırıldığını ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, olağan geçen gebeliğin bu ikinci trimesterinde   yani ikinci üç ayında artık daha az testler yapıldığını söyledi.

Tarama testleri
Büyüyen memelerin, büyüyen bir karının, cilt değişikliklerinin anne adayındaki başlıca değişiklikler olduğunu belirten Op.Dr.Abdulaziz Akkaya; anne karnındaki bebeğin ise bu aylarda tekme atmaya, mimikler yapmaya ve duymaya başlayacağını vurguladı.

İkinci üç aylık dönemde üçlü ya da dörtlü tarama testi yapılabileceğini ve bu testlerde anne adayının kanında AFP, HCG, Estradiol ve dörtlü testte ilave olarak inhibin-A değerlerine bakılabileceğinin altını çizen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, “17-19.gebelik haftalarında yapılan bu testlerde  bazı kromozomal hastalıklar açısından  risk düzeyi belirlenmeye çalışılır. Eğer test sonucunda risk düzeyi düşük çıkarsa genel anlamda sağlıklı bir gebelik olduğu söylenebilir. Ancak yüksek riskli durumlarda amniosentez gibi tanısal yapılması gerekebilir.” dedi.

Gebeliği ikinci üç ayında bebeğin de büyümesiyle gebeliğin fiziksel olarak kendini daha çok gösterdiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, “Anne adayı kilo almıştır, karnı belirginleşmiştir, bebeğinin cinsiyeti öğrenilmiştir, yavaş yavaş bebek için hazırlıklar yapılmaya başlanmıştır.” şeklinde konuştu.

İkinci trimester de  yaklaşık ayda bir  yine ultrason kontrollerini yaptırmaya devam edilmesi gerektiğinin önemine dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, “Ultrason muayenelerinde bebek daha belirgin bir şekilde görülmeye başlanmış;  bebek, gelişen kas sistemi sayesinde daha çok hareket edebilmektedir. Anne adayı  bebeğin hareketlerini  karnında hissettiği kas seyirmeleri ile anlayabilir.” dedi.

Demire ihtiyaç artar
Gebeliğin ikinci üç aylık döneminde hem bebek hem de plasenta artan kan hacmi nedeniyle demire daha fazla ihtiyaç duyar. Gebeliğin ikinci trimesterde de annede kansızlık olup olmadığına bakılmalı ve ihtiyaç varsa  anne adayına demir takviyesine başlanmalıdır.  

Karında çatlaklar, bacaklarda varisler
Gebeliğin ikinci trimesterinde artık anne daha hızlı kilo almaya başladığı için.  Anne adayının karnının  büyümesiyle birlikte cildinde esnemeler, dolayısıyla çatlaklar ve kaşıntılar baş gösterebilir. Anne adayının bacaklarında da varis gelişebilir.

Bebek iyice hissedilir
İkinci trimesterinde nemde anne adayı bebeğini artık iyice hissetmeye başlar. Bebek anne karnında çok hareketlidir. Hatta bazı durumlarda bebek uykuda olduğu zaman anne adayı hareket etmemesinden rahatsız olur ve kaygı duyar. Bu arada bebeğin artık bütün sistemleri çalışıyor durumdadır. İkinci trimesterin sonuna doğru bebek dışarıdan gelen sesleri duyar hale gelir.

Yakınmalar azalır
İkinci trimesterde gebelik dönemi şikâyetleri  büyük oranda azalır. Yorgunluk, mide bulantısı  ve kusmalar yavaş yavaş geçtiği için anne adayı  artık eski enerjisine kavuşur.

Diş hekimi muayenesi
İkinci trimesterde anne adayı  diş hekimine  muayene olmalıdır.  Eğer dişlerde herhangi bir sorun var ise  örneğin tedavisi yapılmayan  diş ve diş eti hastalıkları gebelikte yüksek tansiyon ve erken doğum riskini arttırır.

Op.Dr.Abdulaziz Akkaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Antalya Kadın Doğum, Antalya Kürtaj, Antalya Kızlık Zarı Dikimi, Antalya Vajina Estetiği, Antalya Gebelik Takibi, Antalya Doğum, Antalya Sezaryen, Vajina Estetiği ,Genital Siğiller, HPV Enfeksiyonu, Vajinusmus, Kısırlık, Tüp Bebek...

Op.Dr. Abdulaziz Akkaya

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Abdulaziz Akkaya,  Elazığ  ili Karakoçan ilçesi  Demirtaş Köyünde 19 Ocak 1955 tarihinde doğdu.


İlk öğretimini  doğduğu Demirtaş Köyü İlkokulunda tamamlayan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, orta öğretimini köyünün bağlı olduğu Karakoçan İlçesi Ortaokulunda, lise öğrenimini  ise Elazığ Atatürk Lisesinde tamamladı.


Ailesinin yurtdışında bulunmasından dolayı  lise öğrenimini tamamladıktan sonra  Almanya'ya giden Op.Dr.Abdulaziz Akkaya  ilk olarak Goethe Enstitüsünde dil eğitimi aldı.   Almanya’da 2 dönem makine mühendisliği eğitimi alan Op. Dr. Abdulaziz Akkaya memleket özlemi  ile üniversite sınavlarına girdi. Girdiği üniversite sınavında Diyarbakır  Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.  1979 - 1980 yıllarında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini’nden  mezun olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, ilk olarak Diyarbakır SSK Hastanesinde dokuz ay görev yaptı.  Dicle Üniversitesi  Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası sınavını kazanan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya  1981 - 1985 yıllarında ihtisasını başarıyla tamamladı.


Op.Dr.Abdulaziz Akkaya,  ihtisas sonrası çektiği kura sonucu Isparta Senirkent Devlet Hastanesine  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak tayine dildi.. Yedi  ay  Isparta Senirkent  Devlet Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve  başhekim olarak görev yaptı. Ardından 1986 yılında Isparta Doğumevine tayin oldu. Isparta'da ki görevi sırasında 4 yıl Isparta Burdur Tabip Odası Başkanlığı yaptı.


 1991 yılında Antalya Devlet Hastanesi’ne tayin olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya , sonradan Eğitim ve Araştırma Hastanesi olan Antalya Devlet Hastanesi’nde 3 yıl başhekim yardımcısı olarak görev yaptı.


Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden 2011 yılında emekli olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya , halen kendisine ait Akkaya Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Geliştirme Kliniğinde hastalarına Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı  olarak hizmet vermektedir.


Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasını yaparken 1982 yılında  Diyarbakır Üniversitesi Eğitim Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Fecir hanımla evlenen Op.Dr.Abdulaziz Akkaya’nın isimleri Fırat ve Melis olan iki çocuğu var.

Op.Dr.Abdulaziz Akkaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Antalya Akkaya Jinekoloji Kliniği

Antalya Kadın Doğum, Antalya Kürtaj, Antalya Kızlık Zarı Dikimi, Antalya Vajina Estetiği, Antalya Gebelik Takibi, Antalya Doğum, Antalya Sezaryen, Vajina Estetiği ,Genital Siğiller, HPV Enfeksiyonu, Vajinusmus, Kısırlık, Tüp Bebek...