Antalya Kadın Doğum

Gebelik 12. Hafta

Gebeliğin 12. Haftası ile ilgili Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Abdulaziz Akkaya tarafından derlenen bilgiler

 

 Özet
BEBEK
On ikinci gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 6-7 cm, ağırlığı 15 gram kadardır.Fetus artık tam bir bebek görüntüsü verir. Bu haftada bebeğin bütün organları şekillenmiştir. Oluşmuş bütün bu organlar doğuma kadar büyümeye devam edecektir. El ve ayak parmakları birbirinden ayrılmıştır. Tırnaklar oluşmaya devam eder. Sinir sitemi ve kas sistemi sağlamlaşır. Bebeğin dış genital organları şekillenmeye başlar kız veya erkek olduğu bir iki hafta içerisinde ultrason ile ayırt edilebilecek hale gelir. On ikinci hafta bittiğinde gebeliğin ilk trimesteri bitmiş olur.

 
ANNE
On iki haftanın sonunda anne yaklaşık 1-2 kilo alabilir. Nadiren bu aylarda hiç kilo almamış da olabilir. Bulantı, kusma yakınmaları ve memelerdeki hassasiyet gittikçe azalır. Bebek rahim içinde büyüdüğü için artık rahim, leğen kemiğinin üstüne doğru yükselir. Bel belirgin şekilde kalınlaşır. Karın ön duvarında, göbek altında siyah çizgiler (linea nigra) belirmeye başlar. Bebeğin besin gereksinimi arttığından ve annede bulantı hissi azalması sonucu beslenme rahatlar ve kilo alımı başlar. Baş ağrısı, midede yanma, kabızlık yakınmaları devam edebilir. Kabızlık ile birlikte basur (hemoroit) yakınmaları yaşanabilir. Bu yakınmaları önlemek için bütün gebelik boyunca bol sıvı alınmalı ve lifli yiyecekler tüketilmelidir. Gebeliğin düşük tehdidi içeren en sıkıntılı ilk 3 ayının bitmesi anne adayını rahatlatır..

Minik mucize bu hafta en büyük gelişmelerinden birini gösteriyor! İşte detaylar…

Yeşil misket limonu boyutlarına ulaşan minik mucizenin bu hafta refleksleri gelişiyor. Parmakları kısa süre içinde açılacak ve emme refleksi gelişecek. Kendi karnınıza bastırdığınızda siz hissetmeseniz bile bebeğinizin göbeği kımıldayacak. Çok hızlı büyüyen bağırsakları göbek kordonuna doğru uzanacak. Ayrıca böbrekleri idrarı, idrar kesesine iletecek.

Bu arada hızla çoğalan sinir hücreleri sayesinde bebeğinizin beynindeki sinapslar da hızlı bir şekilde gelişiyor. Yüzü tamamen bir insan gibi görünen bebeğin gözleri yüzünün ortasında yer alıyor. Kulakları ise olmaları gereken yerde büyümeye devam ediyor.

Hayatınız nasıl değişiyor?

Rahminiz, doktor tarafından alt karın bölgesinde hissedilebilecek kadar büyümüş durumda. Büyüyen rahminiz idrar kesenize sıkı bir baskı uyguluyor ve sizi sık sık tuvalete gönderiyor.  Genişleyen bel bölgeniz sebebiyle rahat ve bol kıyafetlere yönelmeniz çok normal.

Bu dönemlerde genellikle alt göğüs kemiği hizasından yemek borunuz boyunca ilerleyen bir asit yangısı hissedebilirsiniz. Çoğu kadın hamilelik döneminde böyle bir yanma yaşar. Plasenta tarafından üretilen bol miktardaki progesteron hormonu, mide ve yemek borusu arasındaki kapakçığın gevşemesine neden olur. Bu nedenle özellikle uzanırken asit yemek borusundan ağzınıza doğru hareket edebilir. Asit yanmasından kurtulmak için doğru pozisyonda yatmak önemlidir. Mideniz baş hizasının altında kalacak şekilde uyursanız veya uzanırsanız bu sıkıntı azalacaktır.

Amniyosentez yaptırmalı mıyım?

Amniyosentez, genellikle 16-20. haftalar arasında yapılan doğum öncesi bir testtir. Amniyosentez, Down Sendromu gibi genetik bozuklukların teşhisinde % 99 kesinlik taşır. Amniyosentez, ufak bir düşük tehlikesi taşıdığı gerekçesiyle genellikle tercih edilmemektedir. Bu nedenle genellikle genetik bozukluğa meyilli hamileler tarafından tercih edilmektedir.

Baba olacaklara öneriler…

Hamilelik tek kişilik bir deneyim gibi görünebilir. Teknik olarak öyle olsa da hamile bir kadının en büyük destekçisi eşidir. Doktor kontrollerinden önce, muhtemel komplikasyonlara karşı ve doğum sırasında onu rahatlatabilecek tek kişi belki de hayatını paylaştığı kişidir.

Öncelikle babalığın ne kadar güzel bir duygu olacağını fark etmek gerekir. Bunun için çeşitli mecralarda yayınlanan konular ve yazılar takip edilebilir.

İlk kez baba olacak erkekler özellikle doğum başladığında çok heyecanlanacakları, eşlerine destek olamayacakları ve hatta bayılacakları korkusuyla doludur. Ancak bu yersiz bir korkudur. Yapılan araştırmalar 600 erkekten sadece 1 tanesinin doğum esnasında bayıldığını göstermektedir. Elbette kana karşı hassasiyeti olan ve gördüğünde dayanamayan erkeklerin doğum odasına adım atmaması gerekmektedir.

Baba adaylarının uykularını kaçıran diğer bir korku ise çocuklarına bakamayacakları endişesidir. İşi gücü yerinde olan erkekler bile bir an için bu korkuyla yüzleşmek zorunda kalabilir. Ancak bunlar oldukça normal endişelerdir ve zamanla yerini doğum heyecanına bırakacaktır.

Doğacak çocuğun sağlığı da en çok düşündüren sorulardan biridir. Sağlık sorunları herkesin başına gelebilecek durumlardır. Ancak  sorumluluklarınızı yerine getirdiğinizde endişelenmeniz için hiçbir sebep yoktur. Genetik rahatsızlıklar dahi hemen her sağlık sorunu bebek henüz anne rahmindeyken tespit edilebilmektedir.

Bu haftanın aktivitesi

Eşinizle oturup bir bebek bütçesi oluşturun. Nitekim tüm eşyaları bir kerede satın almanız mümkün olmayacaktır. Bu haftadan başlamak üzere belirli miktar bir parayı onun için ayırın ve gerekli olan eşyaları edinmeye başlayın. Böylece ufaklık eve geldiğinde maddi olarak sizi de fazla yormamış olacaktır.

Op.Dr. Abdulaziz Akkaya

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Abdulaziz Akkaya,  Elazığ  ili Karakoçan ilçesi  Demirtaş Köyünde 19 Ocak 1955 tarihinde doğdu.


İlk öğretimini  doğduğu Demirtaş Köyü İlkokulunda tamamlayan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, orta öğretimini köyünün bağlı olduğu Karakoçan İlçesi Ortaokulunda, lise öğrenimini  ise Elazığ Atatürk Lisesinde tamamladı.


Ailesinin yurtdışında bulunmasından dolayı  lise öğrenimini tamamladıktan sonra  Almanya'ya giden Op.Dr.Abdulaziz Akkaya  ilk olarak Goethe Enstitüsünde dil eğitimi aldı.   Almanya’da 2 dönem makine mühendisliği eğitimi alan Op. Dr. Abdulaziz Akkaya memleket özlemi  ile üniversite sınavlarına girdi. Girdiği üniversite sınavında Diyarbakır  Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.  1979 - 1980 yıllarında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini’nden  mezun olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, ilk olarak Diyarbakır SSK Hastanesinde dokuz ay görev yaptı.  Dicle Üniversitesi  Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası sınavını kazanan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya  1981 - 1985 yıllarında ihtisasını başarıyla tamamladı.


Op.Dr.Abdulaziz Akkaya,  ihtisas sonrası çektiği kura sonucu Isparta Senirkent Devlet Hastanesine  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak tayine dildi.. Yedi  ay  Isparta Senirkent  Devlet Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve  başhekim olarak görev yaptı. Ardından 1986 yılında Isparta Doğumevine tayin oldu. Isparta'da ki görevi sırasında 4 yıl Isparta Burdur Tabip Odası Başkanlığı yaptı.


 1991 yılında Antalya Devlet Hastanesi’ne tayin olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya , sonradan Eğitim ve Araştırma Hastanesi olan Antalya Devlet Hastanesi’nde 3 yıl başhekim yardımcısı olarak görev yaptı.


Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden 2011 yılında emekli olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya , halen kendisine ait Akkaya Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Geliştirme Kliniğinde hastalarına Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı  olarak hizmet vermektedir.


Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasını yaparken 1982 yılında  Diyarbakır Üniversitesi Eğitim Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Fecir hanımla evlenen Op.Dr.Abdulaziz Akkaya’nın isimleri Fırat ve Melis olan iki çocuğu var.

Op.Dr.Abdulaziz Akkaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Antalya Akkaya Jinekoloji Kliniği

Antalya Kadın Doğum, Antalya Kürtaj, Antalya Kızlık Zarı Dikimi, Antalya Vajina Estetiği, Antalya Gebelik Takibi, Antalya Doğum, Antalya Sezaryen, Vajina Estetiği ,Genital Siğiller, HPV Enfeksiyonu, Vajinusmus, Kısırlık, Tüp Bebek...


Bu kategoriden diğerleri: « Gebelik 11. Hafta Gebelik 13. Hafta »