Antalya Kadın Doğum

Menopoz

Menopoz bir hastalık değildir ama çoğu hanımlar mevcut şikayetlerinden dolayı yanlış

kliniklere başvurmaktadır. Örneğin; ateş basmasından dolayı intaniye servisine başvururlar. Eklem ve kemik ağrılarından dolayı fizik tedaviye, ortopediye gitmektedirler. Kardiyolojik şikayetler içinde kardiyoloji servisine başvurmaktadırlar. Halbuki bu hastaların müracaat edecekleri tek adres kadın doğum olmalıdır. Menopoz döneminde ateş basması, gece terlemeleri, asabiyet, sinirlilik ve depresyon en sık görülen bulgulardır. Vücutta östrojenin azalmasına bağlı olarak vajinada kuruluk cinsel istekte azalma görülür.

Menopoz Nedir?

Sözcük anlamı olarak menopoz, adet kanamasının kesilmesi demektir.

Tıbbi açıdan ise; yumurta ve hormon üretiminin sona ermesi anlamına gelir.

Son adet kanamasından önceki 5-6 yıl ve sonrasındaki 12 ay ise perimenopoz olarak adlandırılır.

Menopozun belirli bir yaşı yoktur; ancak kadınlar bu dönemde genelde kırıklı yaşlarının ikinci yarısında tanışırlar. 40 yaşından önce meydana gelen menopoz, erken menopoz olarak adlandırılır.

Menopoz Belirtileri

Menopozun en önemli belirtisi adet kanamalarının kesilmesidir. Bununla birlikte pek çok yakınmada görülebilir. Bu yakınmaların şiddeti her kadında farklılık gösterebilir. En sık karşılaşan yakınmalar şunlardır:

 • Sıcak basmaları/terleme
 • Duygu bozuklukları
 • Bellekte zayıflama
 • İştah bozuklukları
 • Erkek tipi yağlanma
 • Ciltte buruşma
 • Yüz,çene ve dudak üstünde tüylenme
 • Cinsel isteksizlik
 • İlişki sırasında ağrı
 • Vajinal kuruluk ve kaşıntı
 • İdrar kaçırma, sık idrara çıkma
 • Kemik ve eklem ağrıları

Menopoz Neden Önemli?

Artan yaşam süreleri ile birlikte menopoz; kadınların ömürlerinin üçte birinden fazla bir bölümü kapsar hale gelmiştir. Ayrıca bu dönemde görülen kemik erimesi ve kalp hastalıkları gibi durumlar menopozun önemini artırmaktadır.

Menopoz Nasıl Anlaşılır?

Menopozun en önemli belirtisi adet kanamalarının kesilmesidir.Perimenopozal dönemde de kanamaların düzeninde bozulmalar olabilir.

Her Adet Kesilmesi Menopoz mudur?

Menopoz Nedir, Menopoz BelirtileriHayır.hamilelik ve diğer birçok patolojik durum adet düzensizliklerine yol açabilir. Bu nedenle adet gecikmesi olan her kadın, yaşı ne olursa olsun mutlaka jinekolojik incelemeden geçmelidir.

Menopoz Tanısı Nasıl Korunur?

Yapılacak olan kan tahlilinde FSH hormonunun 40mıU / mL üstünde ve östradiol hormonunun 20 pg / mL altında bulunması ile tanı konur.

Kaç tür menopoz vardır?

Menopoz doğal yada tıbbi olarak başlatılmış olabilir. Yumurtalıkların ameliyat ile alınması cerrahi menopoz olarak isimlendirilir. Yumurtalıklar alınmadığı halde radyoterapi yada kemoterapi gibi işlemlerde menopoza neden olabilir. Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlarda geçici olarak menopoza yol açabilir.

Rahmi alınan bir kadın menopoza girer mi?

Hayır. Ameliyat ile sadece rahmi alınan bir kadın, yumurtalıkları alınmadığı sürece hormon üretimi devam edeceği için menopoza girer. Ancak ameliyat sonrası adet kanamaları olmayacaktır.

Menopozun uzun dönem etkileri nelerdir?

Menopoz, kadının uzun süre fark edemeyeceği bazı problemleride beraberinde getirir. Bunların en önemlileri kemik erimesi ve kalp-damar sistemini ilgilendiren hastalıklardaki artışıdır.

Menopozun tedavisi var mıdır?

Evet. Günümüzde menopoz daha iyi anlaşılmış ve yeni tedavi yöntemleri geliştirilmiştir.

Hormon replasman tedavisi nedir?

Menopozdaki temel değişlik, östrojen hormonunun azalması olduğu için tedavinin amacı aksik olan bu hormonu yerine koymaktır. Rahmi alınmamış kadınlarda tek başına verilen östrojen, uzun dönemde kanser riski taşıdığı için, progesteron hormonu ile bir arada verilir. Rahmin olmadığı durumlarda ise östrojen tek başına kullanılabilir. Bu tedavi Hormon Replasman Tedavisi (HRT) denir.

Dikkat!

Menopoz sonrası dönemde hormon replasman tedavisi almayan kadınlarda; miktarı ve süresi ne olursa olsun her türlü vajinal kanama son derece önemlidir ve mutlaka araştırılması gerekmrktedir.

HRT’nin yararları nelerdir?

Hormon replasman tedavisi, menopoz neden olduğu yakınmaların çoğunun giderilmesini sağlar. Bunun yanı sıra kemik erimesinin önlenmesinde de en etkili tedavi şeklidir. Geçmişte kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde etkili olduğu görüşü hakimken, bugün hormon replasman tedavisinin kalp-damar sistemi üzerindeki etkili konusunda tartışmalar vardır.

HRT’nin kansere neden olabileceği doğru mu?

Bu konu halen tartışılmakla beraber, yaygın biçimde benimsenen görüş, 10 yıldan daha uzun süreli kullanımın meme kanseri riskinde hafif bir artışa neden olabileceği yönündedir.

Yüksek risk altında olmayan kadınlar kontrol altında olmak şartıyla uzun süre HRT alabilir.

Kimler HRT alabilirler?

Bilinen yada şüphe edilen meme veya rahim kanseri ve açıklanamamış vajinal kanaması bulunmayan, inme veya felç öyküsü olmayan, kalp krizi geçirmemiş, akut karaciğer hastalığı olmayan, ve damar tıkanıklığı tespit edilmeyen her kadın bu tedaviyi alabilir. Yüksek tansiyon, diyabet (şeker), safra kesesi, migren, miyom, sara, kronik karaciğer hastalığı olan kadınlar ise yakın takip ile tedaviden yararlanabilirler.

Tedavi öncesi hangi testler yapılmalı?

Menopoz tedavisine başlamadan önce:

 • Genel Jinekolojik muayene
 • Ultrasonografi
 • Smear
 • Kanda lipid düzeyleri ve karaciğer fonksiyon testleri.
 • Hormon düzeyleri ve mammografi incelemeleri mutlaka yapılmalıdır.
 • Kemik Mineral Densite ölçümü ise şsrt olmamakla birlikte yapılabilir.

Ne sıklıkta kontrol gerekir?

Hekiminizin tarafından başka şekilde belirtilmediği takdirde yılda bir kez yapılacak olan kontroller yeterlidir.

Başka tedavi alternatifleri var mıdır?

Menopoz tedavisinde en etkili yaklaşım HRT olmakla birlikte bu tedaviyi alamayan yada almak istemeyen kadınlara hormonal olmayan tedavi yaklaşımları uygulanabilir.

Bunlar arasında kemik metabolizmasının düzenleyen ilaçlar, kalsiyum, D vitamini gibi preparatlar sayılabilir.

Menopozda kullanılabilecek doğal ilaçlar var mıdır?

Son zamanlarda menopoz tedavisinde bazı bitkisel kaynaklı östrojenlerin etkinliği araştırılmaktadır. Fitoöstrojenler olarak adlandırılan bu bitkisel maddeler, östrojenin etkisine benzer etki yaratmaktadır. Özellikle soyada bulunan fitoöstrojenlerin ateş basması, terleme gibi vasomotoryakınmalar ve kemik erimesi üzerinde olumlu etkilerinin olduğu ileri sürülmektedir.

Menopoz, sağlığınıza dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatan önemli bir uyarıdır. Menopozun olumsuz etkilerinden korunmak için:

 • Egzersiz yapın
 • Beslenmenize dikkat edin ve...
 • Mutlaka hekiminize danışın!

 

Op.Dr. Abdulaziz Akkaya

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Abdulaziz Akkaya,  Elazığ  ili Karakoçan ilçesi  Demirtaş Köyünde 19 Ocak 1955 tarihinde doğdu.


İlk öğretimini  doğduğu Demirtaş Köyü İlkokulunda tamamlayan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, orta öğretimini köyünün bağlı olduğu Karakoçan İlçesi Ortaokulunda, lise öğrenimini  ise Elazığ Atatürk Lisesinde tamamladı.


Ailesinin yurtdışında bulunmasından dolayı  lise öğrenimini tamamladıktan sonra  Almanya'ya giden Op.Dr.Abdulaziz Akkaya  ilk olarak Goethe Enstitüsünde dil eğitimi aldı.   Almanya’da 2 dönem makine mühendisliği eğitimi alan Op. Dr. Abdulaziz Akkaya memleket özlemi  ile üniversite sınavlarına girdi. Girdiği üniversite sınavında Diyarbakır  Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.  1979 - 1980 yıllarında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini’nden  mezun olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, ilk olarak Diyarbakır SSK Hastanesinde dokuz ay görev yaptı.  Dicle Üniversitesi  Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası sınavını kazanan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya  1981 - 1985 yıllarında ihtisasını başarıyla tamamladı.


Op.Dr.Abdulaziz Akkaya,  ihtisas sonrası çektiği kura sonucu Isparta Senirkent Devlet Hastanesine  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak tayine dildi.. Yedi  ay  Isparta Senirkent  Devlet Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve  başhekim olarak görev yaptı. Ardından 1986 yılında Isparta Doğumevine tayin oldu. Isparta'da ki görevi sırasında 4 yıl Isparta Burdur Tabip Odası Başkanlığı yaptı.


 1991 yılında Antalya Devlet Hastanesi’ne tayin olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya , sonradan Eğitim ve Araştırma Hastanesi olan Antalya Devlet Hastanesi’nde 3 yıl başhekim yardımcısı olarak görev yaptı.


Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden 2011 yılında emekli olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya , halen kendisine ait Akkaya Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Geliştirme Kliniğinde hastalarına Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı  olarak hizmet vermektedir.


Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasını yaparken 1982 yılında  Diyarbakır Üniversitesi Eğitim Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Fecir hanımla evlenen Op.Dr.Abdulaziz Akkaya’nın isimleri Fırat ve Melis olan iki çocuğu var.

Op.Dr.Abdulaziz Akkaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Antalya Akkaya Jinekoloji Kliniği

Antalya Kadın Doğum, Antalya Kürtaj, Antalya Kızlık Zarı Dikimi, Antalya Vajina Estetiği, Antalya Gebelik Takibi, Antalya Doğum, Antalya Sezaryen, Vajina Estetiği ,Genital Siğiller, HPV Enfeksiyonu, Vajinusmus, Kısırlık, Tüp Bebek...