Antalya Kadın Doğum
Perşembe, 07 Temmuz 2016 07:23

Jinekolojik Muayene

Yazan
Öğeyi Oyla
(3 oy)

Hiçbir sağlık sorunu olmasa da her kadın yılda en az bir kez  jinekolojik muayene (vajinal muayene) olmalıdır.

Herhangi bir ağrı yada acı vermiyor olsa da bir çok  kadın jinekolojik muayene (vajinal muayene) olmaktan çekinebilmektedir.

Vajinal muayene her zaman yapılabiliyor olsa da kadının adetsiz bir dönemde olması daha iyidir. Özellikle smear alınması gerekiyorsa kadının muayene dönemine adet olmadığı günlerde gelmesi istenir.

Jinekolojik muayene nasıl yapılır?
Jinekolojik muayeneye başlamadan önce kadının tam bir tıbbi öyküsü (anamnezi)  dinlenir.

Jinekolojik muayene için gelen kadının belden aşağısını tamamen soyunması gerekmektedir.  Hastanın masaya yerleşmesi ve  belden aşağı kıyafetlerinin çıkartması için hemşire ya da doktorun asistanı yardımcı olacaktır. Ardından  muayene için gelen kadın jinekolojik muayene masasına yatırılır Üzerine örtü alarak jinekolojik muayene masasına oturur. Bacaklarını jinekolojik masanın her iki tarafında olan bacaklıklara koyar (bu pozisyona litotomi pozisyonu denir).
Jinekolojik muayeneye başlayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı  ilk olarak hastanın karın bölgesine ve dış genital organlarına bakar.

Spekulum muayenesi
Bu kontrolün ardından kadına spekulum muayenesi yapılır. Spekulum aleti metal ya da plastik olabilir. Spekulum iki parçalı, ördek gagasına benzeyen bir alettir. Bu iki parça arasından kadının vajinasının içi ışık ile aydınlatılarak izlenir.
Spekulumun yerleştirilmesi esnasında kadının kendisini rahat hissetmesi muayenenin daha kolay tamamlanmasını sağlayacaktır. Kadın muayene sırasında ne kadar rahat olursa spekulum muayenesi de o kadar rahat ve ağrısız olur.  Olağan şartlarda muayene olan kadın  hiç bir ağrı yada acı hissetmez.

Spekulum aletinin yardımıyla vajina içine bakılarak vajinanın içinde akıntı veya diğer başka  patolojik bulgu olup olmadığına ayrıntılı olarak bakılır.  Aynı zamanda rahim ağzı ve çevresi de dikkatlice incelenir ve gözlemlenir. Rahim ağzında herhangi bir yara ya da farklı sorunlar mevcut ise bunlar tespit edilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, gerekli görürse rahim ağzından smear testi ya da kültür örneği alır. Spekulum muayene bakire olan kadınlara yapılmamaktadır.
Spekulum muayenesinden sonraki aşama elle muayene yani manuel muayene evresidir. Kadının rahminde veya yumurtalıklarındaki miyom ya da kist benzeri yapılar elle hissedilebilmektedir. Bu muayene yapılırken doktor iki parmağını vajinanın içerisine yerleştirir. Doktor diğer eliyle de karın alt bölgesine dokunarak organları ve dokuları değerlendirir.

Bakire kadınlar için vajinal yoldan elle muayene yapılamaz. Bu nedenle de karından ya da rektumdan muayene yapılabilir. Muayene gerekli ise tek parmak ile rektumdan (makattan) yapılır.

Ultrason muayenesi
Jinekolojik muayeneden sonra, şayet Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, gerekli görürse ultrason muayenesi de yapabilir. Günümüzdeki jinekolojik muayenelerin hemen hemen hepsinden sonra ultrason incelemesi yapılmaktadır. Ultrason muayenesi karından ya da vajinal yoldan yapılabilmektedir. Ultrason muayenesi eğer karından yapılacaksa kadının idrarını yapmamış olması gerekmektedir.  Ultrason muayenesi bakire kadınlara karından yapılmaktadır.

Okunma 2061 defa Son Düzenlenme Salı, 12 Temmuz 2016 16:51
Op.Dr. Abdulaziz Akkaya

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Abdulaziz Akkaya,  Elazığ  ili Karakoçan ilçesi  Demirtaş Köyünde 19 Ocak 1955 tarihinde doğdu.


İlk öğretimini  doğduğu Demirtaş Köyü İlkokulunda tamamlayan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, orta öğretimini köyünün bağlı olduğu Karakoçan İlçesi Ortaokulunda, lise öğrenimini  ise Elazığ Atatürk Lisesinde tamamladı.


Ailesinin yurtdışında bulunmasından dolayı  lise öğrenimini tamamladıktan sonra  Almanya'ya giden Op.Dr.Abdulaziz Akkaya  ilk olarak Goethe Enstitüsünde dil eğitimi aldı.   Almanya’da 2 dönem makine mühendisliği eğitimi alan Op. Dr. Abdulaziz Akkaya memleket özlemi  ile üniversite sınavlarına girdi. Girdiği üniversite sınavında Diyarbakır  Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.  1979 - 1980 yıllarında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini’nden  mezun olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya, ilk olarak Diyarbakır SSK Hastanesinde dokuz ay görev yaptı.  Dicle Üniversitesi  Tıp Fakultesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası sınavını kazanan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya  1981 - 1985 yıllarında ihtisasını başarıyla tamamladı.


Op.Dr.Abdulaziz Akkaya,  ihtisas sonrası çektiği kura sonucu Isparta Senirkent Devlet Hastanesine  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak tayine dildi.. Yedi  ay  Isparta Senirkent  Devlet Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve  başhekim olarak görev yaptı. Ardından 1986 yılında Isparta Doğumevine tayin oldu. Isparta'da ki görevi sırasında 4 yıl Isparta Burdur Tabip Odası Başkanlığı yaptı.


 1991 yılında Antalya Devlet Hastanesi’ne tayin olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya , sonradan Eğitim ve Araştırma Hastanesi olan Antalya Devlet Hastanesi’nde 3 yıl başhekim yardımcısı olarak görev yaptı.


Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden 2011 yılında emekli olan Op.Dr.Abdulaziz Akkaya , halen kendisine ait Akkaya Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Geliştirme Kliniğinde hastalarına Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı  olarak hizmet vermektedir.


Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasını yaparken 1982 yılında  Diyarbakır Üniversitesi Eğitim Fakültesi son sınıf öğrencisi olan Fecir hanımla evlenen Op.Dr.Abdulaziz Akkaya’nın isimleri Fırat ve Melis olan iki çocuğu var.

Op.Dr.Abdulaziz Akkaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Antalya Akkaya Jinekoloji Kliniği

Antalya Kadın Doğum, Antalya Kürtaj, Antalya Kızlık Zarı Dikimi, Antalya Vajina Estetiği, Antalya Gebelik Takibi, Antalya Doğum, Antalya Sezaryen, Vajina Estetiği ,Genital Siğiller, HPV Enfeksiyonu, Vajinusmus, Kısırlık, Tüp Bebek...


Benzer Öğeler (etikete göre)

Bu kategoriden diğerleri: « Gebelik Takibi